A reiki (micsoda?) Japánból ered, a legtöbb ember számára igen ismeretlenül hangozhat ez a szó. Ez egy módszer az univerzális reiki energia közvetítésére és önmagunk spirituális fejlesztésére. Feltehető a kérdés egy ennyire távoli módszer hogyan jutott el a világ minden pontjára, mi az oka a népszerűségének és ma hogyan gyakorolják ezt az épp 90 éves módszert?
A reiki megalapítója Mikao Usui japán szerzetes, aki 21 napos böjtölése-meditációját követően 1922-ben kapta a reiki energiával való gyógyítás képességét a Kurama-hegyen. Az 1920-as években kidolgozta elmét és testet fejlesztő módszerét melyet Usui Reiki Gyógymódnak hívott. Alapított egy Gakkai nevű szervezetet, mely a mai napi létezik, ugyanakkor zárt és nem aktív.
Ennek oka, hogy a háborút követően az amerikai megszállással betiltottak minden hagyományos gyógymódot, csak a nyugati orvoslás lett elfogadott. Usui mester egyik tanítványának, Dr. Chujiro Hayashi senseinek köszönhetően, a reiki mégsem halt ki. Nevéhez köthető, hogy a reiki kezelés már nem széken, hanem a maihoz hasonló kezelő ágyon kezdték alkalmazni. Szintén ő vezette be, hogy egy embert több kezelő is kezelt, ezt reiki sűrítésnek hívjuk. Orvosi ismereteit is alkalmazta a kezelési útmutatójában, mindazonáltal végig hű maradt mestere tanításához. Hayashi sensei 30-as években aktívan propagálta a reikit és egész Japánban sok követője akadt.
Egy tanítványa Hawayo Takata volt az, aki előszőr Hawaii szigetére, majd az Egyesült Államokba vitte el a a reikit. 1935-ben találkozott a reikivel egy súlyos betegsége kapcsán, amiből sikeresen felgyógyult, majd meg is tanulta a módszert, 1938-ban lett reiki mester. Takata asszony munkássága révén az USA-ban elfogadottá vált a reiki. Ehhez keresztényesítette annak történetét, leegyszerűsített néhány technikát és bevezette a kötött kezelési pozíciókat is, melyek jelentősen megkönnyítették a módszer elfogadását. Először főként csak terápiával foglalkozott, életének utolsó két évtizedében kezdett el tanítani csak először csak reiki 1-es tanfolyamot és a 2. szintet oktatta, a 70-es évek második felétől kezdett csak reiki mestereket avatni. 1980-ban bekövetkezett halálig 22 tanárt képezett ki.
Távozása óriási veszteség volt a reikis társadalom számára, mely nyomán különböző törekvések indultak el. Két szervezet is alakult: a Reiki Szövetség, mely igyekezett sztenderdizálni a reikit és a T.R.I.T.A., melyben a reiki fokozatai száma 7-re növekedett és több módosítást is végeztek. Ezzel párhuzamosan több reiki mester egyéni látásmódja szerint kezdte el a reiki képzés tanítását, mely nyomán abba beleszivárgott a nyugati ezotéria, mely korábban nem képezte részét a reikinek.
A reiki terjedése így igen felgyorsult a 80-as, 90-es években, és több tanára Japánban is elkezdte tanítani a módszert. Néhány lelkes reiki tanár kutatásai eredményeképpen számos forrás és még élő mester került elő, akikkel rekonstruálni lehetett a tradicionális reiki japánban megőrzött rendszerét. Kiderült Hayashi mesternek, sőt Usui mesternek is élt még tanítványa a 90-es években. Ezek a kutatások mára bejárták a világot a kiadott könyvek segítségével és sok mester maga is tanítja a reiki tanfolyam során a japán technikákat és gyökereket. A reiki alkalmazása egyre népszerűbbé vált, mely egyre nagyobb elfogadásra lelt, néhány külföldi kórházban sikeresen alkalmazzák terápiák kiegészítéseként. Ezzel megalapozottá vált a reiki elterjedése, ahogy azt az alapító kívánta életében.