Időközönként eljátszunk a gondolattal, hogy hogyan is lehetne otthonunkat egyszerűen és olcsón egy kicsit csinosítani, újabb, szebb külsőt varázsolni neki. Van egy nagyon egyszerű módszer, amivel kívül-belül frissíthetnünk megjelenésén, és még praktikus is: a nyílászáróink újra festése egy általunk megkívánt színnel!
Hogyan is fogjunk hozzá?
Első sorban fel kell mérnünk azt, hogy hány m2-t is kell befednünk az újdonsült színnel. Kisebb-nagyobb meglepetésekkel is találkozhatunk ilyenkor, ugyanis sokan nem számítunk rá, hogy például egy ablak felülete akár 2 m2 is lehet, az ajtókról nem is beszélve. Ha megvan a felmérésünk eredménye, akkor nagyon fontos észben tartani, hogy a kapott m2 értékét szorozzuk be hárommal, mert a mázolandó részeket három réteggel kell átkennünk majd. Ebből egyharmad rész lesz az alapozó, és a maradék kétharmad pedig az átvonó festék. Így máris megkaptuk azt, hogy pontosan mennyi festéket is vásároljunk a kiválasztott, szép színből.
A festék megvásárlásával természetesen nem ért véget a listánk, hiszen kisebb kellékekre is szükségünk lesz, hogy a végeredmény olyan legyen, mint amilyet megálmodtunk. Be kell szereznünk finomszőrű, minőségi ecseteket, ebből legjobb, ha 50 és 100 mm szélességűt vásárolunk. Használnunk kell majd a munkálatok során csiszolópapírt, ajánlatos a 100-as és 150-es, valamint higítót, és faátvonó tapaszokat is szerezzünk be szakáruházból a kisebb felületi hibák korrigálásához. Valamint elengedhetetlen lesz a festés során a takarófólia és a ragasztószalag használata is, hiszen ezzel érhetjük el azt, hogy csak a kívánt felületre jusson a festékből, így ne feledkezzünk meg ezekről sem.
Milyen állapotúak?
Mielőtt nekiveselkedünk a munkálatoknak, a mázolni kívánt felületeket mindenképpen vizsgáljuk meg, ellenőrizzük, hogy milyen jellegű felületi hibák találhatók rajtuk, ha persze egyáltalán vannak. Ez azért fontos, mert ebből fogjuk látni azt, hogy ráfesthetünk-e a mostani rétegre, vagy teljesen újjal kell bevonni a régi nélkül, valamint, hogy mennyire fog egyáltalán tapadni. Itt jól jöhet a csiszolópapír, a kisebb tárgyak, amikkel a korábbi réteg könnyedén és igényesen eltávolítható.
Alapozás, és fedőmázolás
Ha a tapadást megfelelően biztosítottuk, a kilincseket, zárakat, környező tárgyakat jól elfedtük, hogy a festék ne érhesse őket, nincs más hátra, mint nekilátni a mázolásnak. Első sorban az alapozással kell kezdenünk, mert ez fogja garantálni a festék tartósságát. Az alapozó festéket ugyanabból a gyártmányból célszerű kiválasztanunk, mint az átvonó festéket, mert összetevőik együtt garantálják a legjobb minőséget. Ha az alapozással elkészültünk, akkor pedig máris jöhet a hőn áhított festékünk, amelyet semmiképpen sem szabad vastag rétegben felkenni, mert könnyen elronthatja az esztétikai élményt. Amint a második réteggel is elkészültünk, márcsak a száradás idejét kell kivárnunk, és otthonunk eme fontos részei máris új árnyalatokban pompáznak majd, lakásunkat szépen csinosítva.